Vatan Bilgisayar üyelik hesabı olan 27 bin kişinin şifresi çalındı

Vatan Bilgisayar‘ın online sitesinde hesabı olan kişilerin parola ve kullanıcı adlarına erişildiği ortaya çıktı. Veri ihlalinden etkilenen kişisel verilerinin www.vatanbilgisayar.com üye kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların şifreleri olduğu açıklanırken, ihlalden 27 bin 143 üyenin etkilendiği belirlendi.

VATAN BİLGİSAYAR KVKK’YA BİLDİRDİ

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) bireysel data ihlali bildiriminde, konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun ‘Bilgi güvenliğine ilişkin yükümlülükler’ başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası ‘İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde veya uygun göreceği diğer bir yöntemle duyuru edebilir’ hükmünü amirdir.

Data sorumlusu sıfatını haiz olan Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ kadar Kurumumuza gönderilen kişisel data ihlali bildiriminde özet olarak;

İhlalin; diğer bir kaynaktan elde edildiği değerlendirilen kullanıcı adı (e-posta) ve şifrelerin veri sorumlusunun internet sitesinde geçerli olup olmadığının denenmesi sonucu, başarılı olan kullanıcı adı ve şifrelerin bir web sitesinde yayınlanması şeklinde gerçekleştiği,Antre denemelerinin Vatan Bilgisayar mobil arayüzünde kullanılan bir web servis altındaki api ile programatik olarak denendiği,İhlalin 05.10.2020 tarihinde saat 01:30’da gerçekleştiği ve bir emniyet firmasından gelen dikkat e-maili ile 05.10.2020 tarihinde saat 17:04’te tespit edildiği,İhlalden etkilenen bireysel verilerin www.vatanbilgisayar.com aza kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların www.vatanbilgisayar.com’da bulunan şifreleri olduğu,İhlalden 27.143 vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği,İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak [email protected] uzantılı e-posta adresinden data alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin analiz devam etmekle birlikte, Bireysel Verileri Koruma Kurulunun 09.10.2020 tarih ve 2020/789 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Vatan Bilgisayar üyelik hesabı olan 27 bin kişinin şifresi çalındı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir