Yerli aşıda insan deneyleri için önümüzdeki hafta bin doz üretim yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli aşı çalışmaları kapsamında insan deneyleri için önümüzdeki hafta içerisinde bin dozluk imal yapılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Küllüyesi’ndeki kabine toplantısının gerisinde alınan kararları açıkladı ve gündemi değerlendirdi. Koronavirüs salgınına aleyhinde alınan yeni kararları gösteren Erdoğan, salgını durdurmak için sürdürülen aşı araştırma projeleri hakkında da veri verdi.

“5 AŞI İNSAN DENEYLERİ SAFHASINA YAKLAŞTI”

Erdoğan, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yerli aşı geliştirme çalışmalarında epeyce ileri bir düzeye gelindi. Bu anlamda yapılan yatırımların, desteklerin birer birer icraata dönüşmesinin haklı kıvancı içerisindeyiz. 13 bambaşka çalışması başlatılmıştı. 5 parça başına insan alıştırma safhasına yaklaştı. Alt yapısı yerinde firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üstüne çıkabilecektir.

DENEYLER İÇİN 1000 DOZ AŞI ÜRETİLECEK

İnsan çalışmaları için önümüzdeki hafta bin doz aşı üretilmiş olacak. Hem kuduz, su çiçeği, kırım kongo, verem aşılarının geliştirilmesinde de oldukça ileri bir safhaya ulaştığımızı maddeler halinde sıralamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

MÜJDELİ HABERİ FAHRETTİN KOCA VERMİŞTİ

Öte yanlamasına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşıda insan üzerinde deneme aşamasına geçildiği müjdesini vermişti. Ayrıca yerli aşının birincil görüntüleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve kamuoyuna gösterilmişti.

Yerli aşıda insan deneyleri için önümüzdeki hafta bin doz aşı üretilecek Yerli aşıda insan deneyleri için önümüzdeki hafta bin doz aşı üretilecekYerli aşıda insan deneyleri için önümüzdeki hafta bin doz üretim yapılacak

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir