YÖK Başkanı Saraç, pandemide yurt dışından Türkiye’deki üniversitelere usulsüz yatay geçişler yapıldığını doğruladı

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında birincil 1000’e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle “Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş olanağı” tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bir takım yerlerde illegal yatay geçiş yapıldığına ilişkin haberlerin içten olduğunu açıkladı.

“TÜRKİYE’YE DÖNME YOLUNA GİRİYORLAR”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda iddialara yönelik tanımlama yapan Saraç, “700-800 bininci” ifadesinin “iyimser” bir sayı olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ama mahkeme kararlarının “kazanılmış adalet” kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını anlattı:

“O nasıl kaynaklandı? Pandemi döneminde yurt açık havada okuyan öğrencilerimiz birincil binde ise onların aracısız geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Tüm bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Ama ayrım ettik ama çok seri bir şekilde oraya tescil yaptırıp yatay geçişle her yerde Türkiye’ye dönme yoluna giriyorlar.

“MAALESEF BÖYLE BİR ŞART VAR”

Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz o yetkide bir kısıtlamaya bitmiş gitme durumumuz söz konusu oldu, uyarı yazdık ettik lakin üniversitelerin yürüttüğü bir operasyon. Gelenlere ne yapacaksınız? Gelenlerle ilgili, mevzuata tutarsız olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık lakin şöyle bir şey oluyor: Tescil olduktan sonra yöneticilik mahkemeleri ‘O bir müktesep haktır’ diyor. Maalesef böyle de bir koşul var.”

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir