Yol çalışması sırasında bulunan tarihi kalıntının ne olduğu bilinmiyor

İlçedeki Düzalan Mahallesi-Konakyanı mevkiinde yol genişleme çalışması yapan belediye ekipleri, yüzeyden 60 santimetre derinliğinde bir kuyuya rastladı. Etrafını iş makinesi ile açan ekipler, oval yapıdaki kuyunun tarihi eser niteliğinde olabileceğini düşünerek çalışmalarını durdurdu.

ALANDA İNCELEME YAPILDI

Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen jandarma ve müze müdürlüğü yetkililerince inceleme çalışması başlatıldı. Yetkiler, taş yapıdaki duvar kalınlığı 30 santimetre, derinliği 8 metre 20 santim, çapı da 3 metre olan kuyuda incelemelerde bulunarak, alanı fotoğrafladı. Ekipler, korumaya alınan alanda kuyunun üzerini ağaçlarla kapatarak önlem aldı. İncelemesi süren yapının, tarihi su sarnıcı olabileceği değerlendiriliyor.

“KAPATMAYIN” TALİMATI VERİLDİ

Belediye çalışanlarından Cevdet Yavuz, ‘Buraya yol çalışması yapmak için geldik. Mahalle camisinin arka tarafında yol açarken, toprağın altında bir boşluk olduğunu hissettik, makine ile toprağı biraz daha eşince kuyuyu fark ettik. Kuyuyu görünce incelenmesi için gerekli yerlere bildirdik. Az önce geldi incelemede bulundular, fotoğraflarını çektiler, kapatmayın diye talimatta bulundular’ dedi. Tamer Ocak da, ‘Çalışmalar esnasında bir kuyuya rastladık. İçini boşalttık baktık bir şey yok, ondan sonra arkadaşlara haber verdik. Kuyunun ne olduğunu merak ediyoruz. Arkadaşlar ne olduğunu araştırıyor’ ifadelerinde bulundu.

“KÜP GİBİ BİR ŞEKLİ VAR”

Mahalle sakini Kadriye Salih ise, ‘Belediye ekiplerimiz burada yol çalışması yaparken bir kuyu çıktı ortaya. Kuyu küp şeklinde dip taraftan dar, ortası geniş yukarıdan tekrar daralmaya dönük sağlam sıvalı bir kuyudur. Ne olduğu merak ediliyor” diye konuştu.

Yol çalışması sırasında bulunan tarihi kalıntının ne olduğu bilinmiyor Yol çalışması sırasında bulunan tarihi kalıntının ne olduğu bilinmiyorYol çalışması sırasında bulunan tarihi kalıntının ne olduğu bilinmiyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir