Yunan basını AB Zirvesi’ndeki Türkiye geriliminin perde arkasını yazdı: Merkel, Macron’u son anda ikna etti

Ankara-Brüksel hattında iplerin gerilmesine sebep olan AB Liderler Zirvesi önceki gün tamamlandı. Zirvede daha önce basına sızdırılan taslak metindekinin tersine “Türkiye’ye yaptırım” çıkmazken bu kararın yankıları uluslararası kamuoyunda hissedilmeye devam ediliyor.

MİÇOTAKİS’TEN SKANDAL SÖZLER: YAPTIRIMLAR KONUSUNDA BİR SON DEĞİL BU

Kararın gerisinde bir yorumlama yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye’ye yaptırım ile ilgili konuştu. Miçotakis, “Türkiye’ye yaptırımlar konusunda bir son değil bu. Eğer Türkiye provokatif davranışa devam ederse AB yaptırımla cevap verecektir. Türkiye’nin değişmesi bekleniyor ve onlar Avrupa’nın da kendi hızında yoluna devam ettiğini anladılar. AB, Yunanistan ve Rum Kesimi’ni destekliyor” dedi.

“MERKEL MACRON’U İKNA ETTİ”

ÖTE YANDAN Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonunda, AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar görüşülürken yaşananlar yayınlandı. Kathimerini, Türkiye’ye yaptırımlar görüşülürken Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ikna ettiğini yazdı.

Yunan basını AB Zirvesi'ndeki Türkiye geriliminin perde arkasını yazdı: Merkel, Macron'u son anda ikna etti

Gazete, “Macron açıkça Almanya Başbakanı Merkel’in argümanına ikna oldu. Merkel, “Yeni ABD yönetiminin 20 Ocak’ta görevi alacağını ve bu durumun da Ankara’nın daha ılımlı olmasına ön etap olacağını” söylediği belirtildi.

“DİPLOMASİYE BİR ŞANS DAHA”

Zirvede keza İspanya ve İtalya’nın da Türkiye’ye yaptırımın düşüncesiz olduğu konusunda hemfikir olduğu ve Türkiye’nin AB için manâlı olduğu açıklamasını yaptığı belirtildi. Bu iki ülke AB-Türkiye geriliminde “diplomasiye bir talih daha verilmesi” gerektiği konusunda görüş verdi.

Macron’un hem Berlin’in görüşlerine katıldığı belirtilirken, Almanya’nın olası bir yaptırımın Türkiye’yi Moskova ve Pekin’e dürüst sürüklemeye sebep olabileceğine dair görüşüne de katıldığı kaydedildi.

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir