Yunanistan’ın ‘Navtex’ oyunu, Doğu Akdeniz için yapılan diyalog çağrısını daha da karışık hale getiriyor

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye takriben, denizcilerin can ve mal emniyetinin sağlanması için seyir tehlikelerine ilişkin ikazların ulaştırılmasına yönelik dünya genelinde uluslararası bir seyir emniyet sistemi kullanılıyor. İkazlar, dünya üzerindeki 21 ayrı seyir bölgesinde küresel olarak yayım yapan uydu haberleşme sistemleri ve yer istasyonlarından ‘Navigational Telex’ (NAVTEX) adı bahşedilen mesajlar vasıtasıyla denizcilere duyuruluyor.

“NAVTEX, YUNANİSTAN TARAFINDAN UYARI AMACININ DIŞINDA DA KULLANILIYOR”

Emniyet kaynakları, Yunanistan’ın NAVTEX’i Türkiye’nin hak ve menfaatlerine aykırı birtakım mesnetsiz iddialara esas oluşturmak için kullandığını belirterek, “Bu durumda ilgili duyuruya atıf yapılarak, tarafımızdan çevre denizlerimizdeki denizcileri bilgilendirmek ve itirazlarımızı kayda geçirmek üzere mütekabiliyet kapsamında bilgilendirme duyuruları yayımlanmaktadır” ifadesini kullandı. Bunun bir örneğinin dün yaşandığını anımsatan kaynaklar, Yunanistan’ın, atış eğitimleri maksadıyla Türkiye’nin mesuliyet sahasında geniş bir alanı kapsayan iki yeni NAVTEX yayımladığını, bunun üstüne Türkiye’nin de duyuru edilen sahaların Antalya NAVTEX İstasyonu mesuliyet sahasında olduğunu belirterek bu NAVTEX ilanlarını kendisinin yeniden yayınladığını belirtti.

“YUNANİSTAN’A İTİRAZ, TÜRKİYE’NİN SAHASINI TANIMAMASINA YÖNELİKTİR”

Emniyet kaynakları NAVTEX’lere ilişkin şu bilgileri paylaştı: “NAVTEX servis sahası, deniz yetki alanı sınırlandırılması ile doğrudan ilişkili olmayıp, açık denizlerde askeri eğitim sahası ya da seyir tehlikesi ilanı ile ilgili bir kısıtlama da mevcut değildir. Açık denizlerde askeri eğitim sahası ilanları bağımsızlık hakkının ihlali anlamına da gelmemektedir. Oysa Yunanistan’ın, NAVTEX ilanlarına yapılan itirazlar, bahse konu ülkenin Türkiye’nin NAVTEX servis sahasını tanımamasına yönelik olarak yapılmakta ve bu konudaki itirazımız kayda geçirilmektedir.”

‘AMAÇSIZ İLAN EDİLEN NAVTEX, GERGİNLİĞİ ARTIRIR’

Amacı dışarıda bildiri edilen NAVTEX’in sorunların çözümüne yok bölgede gerginliğin artmasına niçin olacağını belirten emniyet kaynakları, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkileri içinde çözümünden yana olduğunu yineledi.

‘YUNANİSTAN, ÇÖZÜM MASASINI SABOTE EDİYOR’

Bu konuda Türkiye’nin iyi niyetli çoğu adım attığını ifade eden kaynaklar, Türkiye’nin bütün bu iyi niyetli adımlarına karşılık Yunanistan’ın çözüm masasını sabote etmeye çalıştığını, diyalog çağrılarına kulak tıkayarak sorunu çözmeyi değil daha da karmaşık ülkü getirmeyi amaçladığını söyledi.

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir