Zonguldak’ta 65 yaş ve üstü vatandaşlara açıklanmış saatlerde toplu bölge kısıtlaması getirildi

Valilikten yapılan açıklamaya tarafından, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu il genelinde Kovid-19 salgınını önleme nedeniyle birtakım tedbirler aldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Vatandaşlarımızın bu süreçte topluluk ortamlardan uzakta durmaları, zorunlu haller dıştan hane halkı dışındaki kişilerle bağlantı edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmalarının nasihat edilmesine, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın AVM, market, mahalle pazarı, pazar yeri vb. toplu alışveriş mekanlarını 16.30-18.30 saatleri arasında, toplu taşıma araçlarını ise 07.30-09.30 ile 16.30-18.30 saatleri aralarında zorunlu kalmadıkça kullanmamalarının önerilmesine karar verildi. Kamu kurum ve kuruluşları, bankalar ve aşırılık oluşabilecek büyük iş yerlerinde pandemi nedeniyle alınan tedbirler dahilinde birimleriyle ilgili işlemler sebebiyle bina dışında oluşan kalabalıklarda sosyal mesafenin korunması için zorunlu tedbirlerin (işaretleme, yoklama gibi) kurum yetkililerince alınması kararı alınmıştır.”

“UYMAYANLARA CANICE VAR”

Açıklamada, söz konusu kararlara uyulmaması halinde yönetimle ilgili para cezası uygulanacağı, ilgililer hakkında adli işlemler başlatılacağı vurgulandı.

BURSA’DA DA BELİRLİ SAATLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLMİŞTİ

Bursa’da da artan koronavirüs vakaları sonrasında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara 10.00-16.00 saatleri dıştan sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunca, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizleme, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlendiği duyuruldu. Kentteki hasta ve temaslı birey sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları, 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorideki oranlarının uyumlu takip edildiği bildirilen açıklamada, “İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal uzaklık kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler haricen kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Zonguldak'ta 65 yaş ve üstü vatandaşlara belirli saatlerde toplu alan kısıtlaması getirildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ferdi Akıllı

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir